Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın nasıl boyutta bir reklam ekonomisini yönettiği anlamak için en yakın rakibi ile arasındaki farka bakmak yeterlidir: İnternet reklam sektöründeki en yakın rakibi Facebook’un internet reklamcılığı pastasından aldığı payı %7 iken Google’nki %50’dir.

Buna paralel olarak dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, küçük, orta veya büyük ölçekli bütün firmalar, reklam bütçelerinin büyük bölümünü internet reklamları için ayırıyorlar; tabii ki en önemli kısmını Google reklamlarında kullanıyorlar.

Günümüzde, firmaların birbirine sorduğu tek bir soru var: “Google’da neredesin?”. İşte bu soru, alışılagelmiş bütün pazarlama stratejilerini, satış yöntemlerini, web tasarım usüllerini, web uygulamalarını, medya planlama ve satın alma eğilimlerini değiştirdi.

İnternet reklamcılığı sektöründe uzun süredir çalışan ve mecrayı analiz eden biri olarak, son yıllarda web sitelerinin artık eski görsel güzelliğini kaybettiğini, tasarımların, siteleri görsel olarak güzel kılmaktan çok, onları Google arama motorunda ilk sıralara getirebilmeyi hedeflediğini izliyorum.  Artık web tasarım şirketlerine sitelerini tasarlatan firmaların temel kaygılarını “Yaptığınız siteler Google’a uygunmu? Aramalarda üst sıralarda çıkarmıyız? Ne zaman birinci sıraya çıkarız?”  gibi sorular özetliyor. Google’ın arama motoru kriterlerine uygun yapılmayan sitelerin, görsel çekicilikleri ne kadar yüksek olusa olsun, firmaları internette bulunur hale getirmediğinin artık herkes farkında.

Eski sitelerdeki etkileyici animasyonlar, görseller, flash uygulamalar yeni anlayışla giderek azalmakta; sitelerde başlıklar, açıklamalar ve içerik ve hatta resimlerin, logoların yerleri bile tamamen Google’a göre düzenlenmekte; sitelerin heryerinde anahtar kelimeler kullanılmakta. Üstelik bunların nasıl yapılması gerektiği konusundaki gerçekliği ispatlanamayan efsaneler, kulaktan kulağa fısıldanarak yayılıyor.

Google’da ilk sıralara yükselen firmaları gören rakipler, yasal olmamasına rağmen, birbirlerinin içeriklerini kopyalıyor, arama motoru kritelerinin değiştiğinden duyan firma yetkilileri telefona sarılıp SEO danışmanlarını veya tasarım şirketlerini arıyarak gerekli düzenlemelerin hemen yapılmasını talep ediyorlar. Google’da bir sıra bile aşağıya düşmek firmaların marka imajı için çok ciddi bir sıkıntı olmaya başladı.

Peki; doğrular bunun neresinde? Efsane ve fısıltılar ne kadar güvenilir? Doğrusu şu ki Google ilk sıralarda olmanın iki yöntemi var;

Birincisi ve kolay olan yöntem, doğal arama sonuçlarında ilk sayfada görünemediğiniz kelimelerde, tıklama başı maliyet sistemine göre çalışan Google adwords reklamlarına bir bütçe ayırarak bu kelimeler Google’da arandığında, birinci sayfanın  en üstünde olmak. Bunu kendi hesabınızı oluşturarak yapabilirsiniz ancak uzman bir ajanstan danışmanlık almak reklamlarınızın etkinliği ve performansı açısından çok daha faydalıdır.

İkinci yöntem ise, bazı anahtar kelimeler arandığında, sitenin google organik sonuçlarında yükseltilmesi ve ilk sayfada bulunması için yapılan SEO (search engine optimization) çalışmasıdır ki bunları içerikte yapılan değişiklikler, sosyal medya, forum, blog uygulamaları ve link alma gibi çalışmalardır. Bu yöntem, ilkine göre daha uzun sürede sonuç getirmekte fakat başarıldığında reklam maliyetlerinin azalmasına önemli katkı sağlamaktadır.

Firmalar rakiplerine karşı internette bir üstünlük sağlamaya çalışıyorlar ve bunun en etkili aracı olan Google’da üst sıralara çıkmak için devamlı bir arayış içindeler. Yukarıda sözünü ettiğim birinci yöntem olan Google reklamları, başarısı inkar edilemez olmasına rağmen firmaların reklam bütçeleri ile doğru orantılıdır. Üstelik yanlış internet reklam ajansı seçimleri ile performansı beklendiği kadar verimli olmayabiliyor.

Bu nedenle firmalar birinci yöntemle birliklte SEO çalışmalarını önem vermektedirler. Bu konuda söyliyeceğim ilk şey fısıltılara her zaman şüphe ile yaklaşılması ve özellikle ve öncelikle başka sitelerden kopya içerik kullanılmasının tam tersi sonuçlar getirdiğinin bilinmesi gerektiğidir.

Sektörlerin internet reklamlarına gösterdiği ilgi ve bu yöndeki çabaları çok yakında daha büyük Google ilk sıra savaşlarının yaşanacağının sinyallerini veriyor.

Herkese Google’da birinci sıra dileğiyle

Yazar : Suat ŞAFAK

Kategoriler

Fazla Ziyeret Edilen Hizmetler

  • ?p=1
  • /?p=28
  • ?p=31
  • ?p=43
  • /?p=50
  • /?p=54